De tre nya iPhone-modellerna heter iPhone XR, iPhone XS och iPhone XS Max.
Alle tre har skärmar som når hela vägen ut till kanten. Därmed har mobilerna inte någon Hem-knapp, utan i stället ansiktsigenkänning som sitter högst upp på skärmen, i likhet med förra årets iPhone X som för övrigt nu har utgått.
Den direkta avlösaren till iPhone X är iPhone XS.
På kamerasidan har det inte hänt så vidare mycket. Upplösningen hos mobilens båda kameror är fortfarande 12,0 megapixel, ljusstyrkan är också densamma och båda kamerorna har bildstabilisering.
Läs också: De mest uppseendeväckande finesserna hos iPhone XS, iPhone XS Max och iPhone XR
Här har kamerorna blivit bättre
Däremot är blixten nu bättre, och frontkameran har fått en större ljusstyrka. Och det ska också ha kommit en rad förbättringar hos programvaran, som enligt Apple ska ge bättre bilder. Vi ser fram emot att testa detta när vi får in de nya mobilerna till redaktionen.
iPhone 7 och iPhone 7 Plus som lanserades 2016 finns även fortsättningsvis på marknaden och iPhone 7 är nu Apples billigaste modell.
Även iPhone 8 och iPhone 8 Plus från 2017 finns fortfarande på marknaden.
Nedan kan du se de viktigaste specifikationerna hos iPhone-modellerna som för närvarande finns i Apples sortiment:
Redaktionen rekommenderar: Ha alltid med dig en powerbank
Om din mobil ofta laddar ur under dagen rekommenderar vi en powerbank.En powerbank är en typ av reservbatteri som du själv laddar därhemma. Sedan kan du använda den för att ladda mobilen eller surfplattan vid behov.
Just nu får du två nummer av Bonnier Digital FOTO med en powerbank i snygg design för bara 49 kronor. Se erbjudandet här.