Sony har uppdaterat sin serie av objektiv till de spegellösa Alpha-kamerorna, så att du nu även kan använda de riktigt långa brännvidderna på 600 mm, vilket både sport- och djurfotografer uppskattar.
Vi var med vid presentationen i England och har redan fått fotografera med objektiven som båda har inbyggd optisk bildstabilisering.
Här kan du läsa våra första intryck och se några av våra första testbilder.
Låg vikt och bra balans
Det nya flaggskeppet, FE 600mm F4.0 GM OSS, är inte bara Sonys mest kraftfulla tele. Vikten på bara 3040 gram innebär att det dessutom är världens lättaste i sin klass. Den låga vikten är framför allt ett resultat av att man i stor omfattning har använt magnesiumlegeringar vid tillverkningen.
Objektivet är också ett av de mest välbalanserade, i och med att flertalet linser – bortsett från frontlinsen – ligger närmast kameran. Det är väldigt behagligt att arbeta med, och autofokusen var blixtsnabb när vi bland annat fotograferade en actionfylld polomatch med en Sony Alpha9.
> Läs också: Skarpare bilder med teleobjektivet
Efter att ha tagit några bilder kan vi konstatera att bildkvaliteten är i toppklass med tre äkta fluorit-linser.
Objektivet är för övrigt rejält vädertätat.
Superzoom till konkurrenskraftigt pris
Sonys andra nyhet är objektivet FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS.
Till skillnad från bl.a. Nikons motsvaranden objektiv på 200–500 mm, blir Sonys version inte längre när du zoomar.
Det uppskattar vi, för när objektivet behåller sin kompakta storlek får vi en konstant balans när det sitter på kameran.
Dessutom är zoomvandringen väldigt kort och exakt. Det är ett rent nöje att jobba med objektivet.
Efter våra första testbilder kan vi även här konstatera att bildkvaliteten är väldigt fin, om än inte riktigt på samma nivå som med 600 mm-objektivet.
Konstruktionen känns en aning plastig jämfört med bl.a. Nikons jämförbara objektiv.
> Läs också: Så klarar Sigmas 60–600 mm sig
Båda objektiven är avsedda för fullformatskameror, men fungerar även med Sonys APS-C-kameror där de ger en största brännvidd på hela 900 mm.
Om du vill använda Sonys telekonvertrar på 1,4x och 2,0x, är båda objektiven kompatibla utan att det ska gå ut över fokushastigheten.
Sony FE 600mm F4 GM OSS kostar 155 000 kronor, medan FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSS kan köpas för 23 500 kronor.
Båda objektiven kommer ut i butikerna i augusti.