Astronauten Buzz Aldrin på månen

Den här bilden av astronauten Buzz Aldrin är tagen med en Hasselblad-kamera av Neil Armstrong.

© NASA

Se NASAs bästa bilder från Apollo 11-uppdraget

Den 20 juli 1969 – det vill säga för 50 år sedan – landade människor för första gången på månen. I en ny video i Fördelszonen kan du se några av NASAs bästa bilder från uppdraget och få berättelserna bakom bilderna.

11 juli 2019 av Kristoffer Engbo

Nu i sommar är det 50 år sedan den första människan satte sin fot på månen. Och om du prenumererar på Bonnier Digital FOTO, kan du i Fördelszonen se en video med några av de bästa bilderna från uppdraget.

Se videon här!

Bilderna kommer från NASAs arkiv och visar en del av förberedelserna inför uppdraget, själva resan till och från månen samt några av de efterföljande händelserna. Och så får du berättelserna bakom bilderna.

Flera av bilderna är tagna med de Hasselblad-kameror som astronauterna Neil Armstrong, Michael Collins och Buzz Aldrin hade med sig på resan.

> Läs också: 5 oumbärliga appar för astrofotografen

Så får du åtkomst till Fördelszonen

Videon ligger i Fördelszonen – en del av vår webbplats som särskilt är till för våra prenumeranter.

Om du prenumererar på tidningen men ännu inte har åtkomst till Fördelszonen, är det lätt att ordna. I Fördelszonen klickar du bara på knappen Inloggning högst upp till höger.

Fördelszonen

I Fördelszonen hittar du bland annat videor om bildbehandling och fotografering, e-böcker och programvara.

Välj sedan fliken Skapa profil och ange namn, e-postadress och ett lösenord som du själv väljer. Klicka på Skapa profil.

Nu får du ett e-postmeddelande med en fyrsiffrig kod. Mata in koden och klicka på Bekräfta.

När du vill spela upp en video eller ladda ned en fil kan du bli ombedd att ange ditt prenumerationsnummer.

Du hittar numret på inbetalningskorten från oss. Mata in det utan punkter.

Kanske detta kommer att intressera dig ...

Kanske är du intresserad av