Med nya Z 9 går Nikon med i klubben för ultraproffsiga systemkameror utan spegel. Nikon-fotografer i den här klassen har hittills varit hänvisade till DSLR-kameran D6.
Vi har recenserat den nya kameran, som konkurrerar med Sonys spegellösa A1 och Canons EOS R3. Fullformatskameran har 45,4 megapixel och kan ta 20 bilder per sekund.
Bland annat tog vi med kameran på fotboll och fotograferade djur, och i recensionen får du till exempel reda på hur länge Nikon Z 9 kan hålla den höga farten och hur bildkvaliteten blir.
Nikons autofokus i de spegellösa fullformatskamerorna har hittills legat lite efter de bästa konkurrenterna, men Z 9 har en ny autofokus och i recensionen avslöjar vi om den hänger med i toppskiktet.
I recensionen kan du även se våra testbilder i full upplösning. Du kan läsa vår recension av Nikon Z 9 här.