Det finns inget mer nedslående än att ha stått framför årets vackraste motiv och komma hem med dåliga bilder bara för att kameran inte var topptrimmad.
Det är alla fotoentusiasters mardröm, men som tur är kan du göra mycket för att förhindra det.
Först och främst ska du hålla utrustningen ren, och här kan du läsa om de tre delarna av kameran som behöver regelbunden rengöring.
1. Kamerans sensor ska rengöras regelbundet
Alla kameror har en automatisk funktion för sensorrengöring, och den bör du använda då och då. Här väljer du helt enkelt Sensorrengöring i verktygsmenyn.
Tyvärr räcker inte ens den effektivaste inbyggda dammborttagaren alla gånger, och då behöver sensorn rengöras på manuell väg.
Börja med att ladda upp batteriet helt och plocka sedan av objektivet.
I en spegellös kamera behöver du bara plocka av objektivet.
På en DSLR-kamera går du till menyn och väljer Sensorrengöring och Manuell rengöring, varpå spegeln fälls upp, så att sensorn blottas.
Placera kameran med objektivfästet uppåt. Använd bara rengöringsutrustning som är anpassad för ändamålet. Ta en ren rengöringsspatel med ett par droppar rengöringsvätska på och för spateln över sensorn.
ANMÄL DIG TILL VÅRT NYHETSBREV
Vi ger dig något att fundera över varje dag – direkt i din inkorg.
2. Blås bort smutsen från spegeln
Smuts på spegeln och mattskivan i en DSLR-kamera kommer förvisso inte med på bilderna, men det kan synas i sökaren, vilket är nog så irriterande.
Här är det bäst att använda en blåsbälg för att avlägsna löst sittande smuts. Det är lätt att repa spegelns reflekterande yta, så det är säkrast att låta envist sittande smuts vara.
Om du tvunget vill bli av med smutsen, kan du använda en mjuk objektivduk, andas på spegeln och torka väldigt försiktigt av den.
Mattskivan är ofta av plast, så även den är väldigt lätt att repa. Använd därför vara en blåsbälg och eventuellt en pensel med väldigt fina och mjuka borst för att avlägsna smutsen.
3. Knappar borstas med fördel rena
Det kan lätt hamna smuts i fördjupningar vid knappar och inställningsrattar, och särskilt små sandkorn kan slita på kameran om du inte får bort dem.
Börja med att blåsa bort löst sittande smuts med en blåsbälg. Om det sedan fortfarande sitter kvar smuts på kameran kan du använda en liten borste med styva borst för att ta bort resten.
En tandborste fungerar bra, men ta inte i för hårt när du använder den. För mer löst sittande smuts, kan du använda en mjukare borste, t.ex. en sådan som används för att rengöra vinylskivor.