Ricoh, som äger Pentax, har just lanserat den nya systemkameran Pentax Q-S1 som hör till de allra minsta kamerorna med utbytbar optik. I mångt och mycket påminner den om modellen Q7. Upplösningen på 12,0 megapixel är densamma. Dessutom är skärmen på båda kamerorna 1,7 tum, så det är mest designen som är annorlunda.

Autofokusens ansiktsigenkänning och följefokus sägs dock ha blivit bättre, så att man nu kan fokusera kontinuerligt under inspelning av video. Q-S1 kan fotografera i råformat och har inbyggd bildstabilisering på bildsensorn.

Kameran är 10,2 x 5,8 x 3,4 cm, vilket någorlunda motsvarar en liten kompaktkamera. Det är möjligt eftersom Pentax använder en lite mindre bildsensor än andra systemkameratillverkare. Den är 7,44 x 5,58 mm och är därmed 2,8 gånger mindre än bildsensorn som Nikon använder, och drygt fem gånger mindre än Micro Four Thirds som Panasonic och Olympus använder.