Canon är klara med EOS 80D

Om man är fotoentusiast kan man fröjda sig över dagens lansering från Canon. Nya EOS 80D ersätter den snart tre år gamla EOS 70D och är full av godsaker.

18 februari 2016

Canon har nyligen glatt de professionella fotograferna med EOS-1D X Mark II, och nu är det fotoentusiasternas tur. Tre år efter att EOS 70D lanserades är Canon nu klara med efterföljaren EOS 80D. Här har upplösningen ökat från 20,0 till 24,2 megapixel. Dessutom har kameran fått den nya Digic 6-processorn som sägs vara suverän på att eliminera bildbrus. Ljuskänsligheten går från iso 100 till 16 000, men kan utökas till iso 25 600.

EOS 80D kan ta 7,0 bilder i sekunden. Där föregångaren bara hade 19 fokuspunkter, finns det hos EOS 80D hela 45 punkter som till och med är av den exakta korstypen. De bör fungera mycket bra med kontinuerlig autofokus – även vid live view-visning. Kameran har fått en ny ljusmätare som har en ljuskänslighet på hela -3,0 EV, så kameran kan fokusera i mörker utan hjälpljus. Kameran kan ta timelapse-serier och via den tryckkänsliga skärmen kan man ställa in fokus precis där man vill ha den. EOS 80D har inbyggt wi-fi och fungerar med NFC.

I samband med lanseringen av EOS 80D släpper Canon också det nya objektivet EF-S 18-135mm. F3.5-5.6 IS USM som med helt ny Nano USM-teknik ger en extremt hög fokushastighet när objektivet används tillsammans med EOS 80D. Fokuseringen sägs gå snabbt, exakt och mycket tyst. Som tillbehör till det nya objektivet är Canon också klara med power zoom-adaptern PZ-E1, så att man kan zooma via en knapp med hög precision och samtidigt helt ljudlöst. Det har inbyggt wi-fi, så att man även kan zooma från sin smarttelefon via en app.

Canon EOS 80D kostar 12 530 kronor för endast huset. Det nya objektivet EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS USM kostar 5630 kronor. Zoom-adaptern kostar 1460 kronor.

Vi har redan fått känna på kameran och objektivet, så häng med här på sidan under dagen.

Kanske detta kommer att intressera dig ...

Kanske är du intresserad av