Vi är vana vid att förknippa digitala kompaktkameror med små sensorer och en mängd andra kompromisser.
Men det behöver inte vara på det sättet, och det försöker Fujifilm bevisa med nya GFX100RF, som just har lanserats.
GFX100RF har en sensor som är större än hos många av de bästa systemkamerorna – nämligen en mellanformatssensor med 102 megapixel. Den ska ge ett stort dynamiskt omfång och bra brushantering.
En brännvidd, många format
Det fasta objektivet har en brännvidd på 35 mm, vilket motsvarar 28 mm i fullformat. Den maximala bländaröppningen är F4.0 och närmaste fokuseringsavstånd, alltså närgränsen, är 20 cm.
Den höga upplösningen öppnar upp för många möjligheter. Du kan zooma utan kvalitetsförlust, bland annat till tre förinställda brännvidder på 45, 63 och 80 mm, och kameran har en särskild ratt för att växla mellan klassiska beskärningar: 4:3, 3:2, 16:9, 65:24, 17:6, 3:4, 1:1, 7:6 och 5:4.
Kameran har ett inbyggt ND-filter som ger upp till 4 stegs ljusdämpning och ett AI-baserat autofokussystem som upptäcker ansikten, ögon, djur, fordon, fåglar och flygplan.
Det finns ingen inbyggd bildstabilisering, men kameran har en lamellslutare som minimerar skakningar. Den här typen av slutare ger dessutom möjlighet att fotografera med blixt vid korta slutartider.
Vårt test kommer att visa om kameran har några problem med skärpan.
Lcd-skärmen på 3,15 tum är fällbar och har 2,1 miljoner punkter, och den elektroniska sökaren har 5,76 miljoner punkter.
Solid lättviktare
Kameran är helt i aluminium och väger 735 gram, vilket gör den till den lättaste GFX-kameran, trots att den är den enda med fast objektiv.
Priset ligger tyvärr på en nivå där många blir tveksamma. Fujifilm GFR100RF kostar 65 999 kronor.