Sigma 18-50mm F2.8 DC DN | C

Skarpare och snabbare.

Objektivet kan även användas på Sonys fullformatskameror med beskärning.

Vi har aldrig gillat paketobjektivet E PZ 16-50 mm F3.5-5.6 OSS till Sony-kameror med APS-C-sensor. Nu finns dock detta alternativ från Sigma. Det är mer än dubbelt så stort och tungt men känns ändå väldigt kompakt. Dessutom är det snabbare. Sonys objektiv måste dras ut med hjälp av en motor när kameran sätts på. Det ger långa väntetider som man slipper hos Sigma.

Fokusen är snabb och ljudlös, och objektivet är något skarpare än Sonys, även om hörnen är lite mjuka på 18 mm. Ljusstyrkan är F2.8 i hela zoomområdet. På full bländare får man en snygg bakgrundsoskärpa, men även kromatisk aberration.

Stabilisering får man klara sig utan, men den optiska kvaliteten och de snabba reaktionstiderna gör att objektivet känns som en gedigen uppgradering till ett rimligt pris.

PRIS

5 590 kronor

Testbilder