Om du tittar åt öster, söder och väster under de kommande kvällarna kan du få uppleva ett ganska ovanligt fenomen på natthimlen. Du kan se Mars, Jupiter, Venus och Saturnus samtidigt. I klart väder kommer alla fyra planeterna att vara synliga för blotta ögat, och eftersom flera av dem är ganska ljusstarka kan du fånga dem med kameran.
Den här planetparaden kommer att kunna ses under en stor del av februari, och månen kommer också att vara synlig bland planeterna under en del av perioden.
I slutet av februari kan du till och med se fem planeter på himlen, eftersom även Merkurius kommer att synas. De bästa möjligheterna är under den blå timmen efter solnedgången och under perioden strax efter det. Merkurius är den planet som ligger närmast solen, och därför syns den också nära solen.
Planeterna går ofta att se innan stjärnorna dyker upp på kvällen. Jupiter, Venus och den rödaktiga Mars är ganska ljusa på himlen. Planeterna känns också igen på att de inte blinkar på samma sätt som stjärnorna, som blinkar svagt.
Naturligtvis är det bäst om man kan ta sina astrobilder från en relativt mörk plats utan alltför mycket ljusföroreningar. Det är dessutom bra att ha relativt fri sikt mot horisonten, särskilt om du vill se Merkurius. Så en strand mot söder skulle vara en utmärkt plats att ställa upp kameran på.
Vi har sammanställt en fickguide med tips och bra grundinställningar för att ta bilder av stjärnhimlen. Hämta fickguiden här.