Äventyr är hans livsstil: Interview med Damon Beckford

Finländaren Damon Beckford tar fängslande bilder av sina upplevelser runt om i världen. Livet som äventyrlig fotograf har flera gånger satt hans hälsa på spel. Här berättar han om resan till sin drömdestination som professionell resefotograf.

Kall surfing i norska vågor. Damon brinner för surfing och han låter det gärna synas i bilderna om tillfälle ges.

© Damon Beckford

Den store autocamper er booket, og tasken stort set pakket, da vi taler med Damon Beckford en tidlig eftermiddag over et video­opkald. Damon er blandt Nordens største rejsefotografer med flotte priser og billeder i nogle af verdens største medier på sit cv. Forude venter nu det næste store eventyr – et år på lande­vejen sammen med kæresten, hvor der skal surfes, klatres og ikke mindst fotograferes i det centrale og sydlige Europa.

“Jeg har ikke fotograferet særlig meget i den del af verden, så jeg glæder mig til at skyde alper, gletsjere og surfing,” siger Damon, som de seneste to-tre år primært har været på kortere ture i Norden.

En lyckosam natt med norrsken

Nyligen var han i Lofoten. Det var tredje gången han besökte den norska ögruppen, men han har aldrig varit där på vintern. Målet var ett specifikt motiv.

”Fotot av det gula huset nedanför klipporna har varit en av mina mest populära bilder. Jag har sålt nästan 2 000 prints av den, så jag har länge velat fotografera det där huset igen. Min dröm har varit att ta en bild med snö och norrsken. Det var den främsta anledningen till att jag åkte dit igen. Mina kompisar skulle åka till Gran Canaria och frågade om jag ville följa med ner till värmen, men jag sa nej tack. Jag åkte hellre upp och plåtade i kylan”, skrattar Damon.

Han återvänder ofta till platser som han har fotograferat tidigare för att ta en bättre eller annorlunda bild.
”Ibland vill jag fotografera ur en annan vinkel eller med ett annat objektiv, men för det mesta handlar det om väder och ljusförhållanden. Man kan behöva återvända till samma plats många gånger innan de perfekta förutsättningarna infinner sig. Jag var i Lofoten i två veckor och under den tiden hade jag turen att få en natt med klar himmel och norrsken.”

Den första bilden av det gula huset i Lofoten tog Damon i augusti 2018. Sedan dess har det blivit många fler.

© Damon Beckford

Damon var nära att inte få den norrskensbild han drömde om. När skenet äntligen syntes på himlen parkerade någon en bil framför huset, men till slut körde den vidare.

© Damon Beckford

En natt räckte för drömbilden. Och på hemvägen tog han en annan bra bild.

”I flera år hade jag velat ta en bild av berget och fiskeläget täckta av snö, och på hemresan kom chansen. På väg hem med bilen ville jag stanna och fotografera överallt eftersom vädret och ljuset var fantastiskt. Men jag visste att det var min sista chans att ta den bilden, så jag körde förbi alla vackra platser för att hinna till fiskeläget innan ljuset försvann.”

Damon kom fram i den blå timmen och hade 20–30 minuter på sig innan det blev för mörkt. ”Jag skickade upp drönaren, tog en bild och ett filmklipp. Klippet fick 17 miljoner visningar på Instagram och gav många nya följare. Det var en milstolpe”, säger Damon.

Eftermiddagsljuset var mycket dämpat, så det krävdes en lång slutartid på 0,8 sekunder för att ta bilden.

© Damon Beckford

Damons drönarmetod

Sliter för att leva sin dröm

Mer än 113 000 personer följer hans Instagram-profil om hans liv med resor och fotografering. Damon har ett liv som måste framstå som en dröm för många. Men han har inte nått dit utan hårt arbete, och det krävdes en stor förändring i hans liv för att nå dit.

”Fotointresset har alltid funnits där. När jag var liten tjuvlånade jag min storebrors kompaktkamera för att ta bilder av vår katt. Senare skaffade jag en egen kamera och var ute i naturen och fotograferade. Jag blev bättre, men att bli fotograf hade jag inte en tanke på”, säger Damon.

När han gått ut skolan arbetade han som kock i den finska armén, men fotografering lockade mer än matlagning. En ny möjlighet att få ut sina bilder hade dykt upp, och Damon använde den flitigt.
”Ända sedan Instagram startade har jag delat bilder där. Först var det bilder av mitt liv, snowboardåkning och exkursioner i den naturen, men lusten att resa runt i världen och ta bilder växte. Jag blev inspirerad av att se vad andra publicerade och drömde om att ta bättre bilder.”

År 2014 hade Damon sparat ihop en summa och reste runt med ryggsäck i ­Indien och Sydostasien. Han var borta i åtta månader och tog massor av bilder, men hans kunskaper och kompaktkamera hade sina begränsningar.

”Den resan var lärorik. Jag tog inte de bästa bilderna, men jag insåg vilka svagheter min teknik och utrustning hade. Det gav mig motivation att göra fler resor”, säger Damon.

Han arbetade 18 månader på ett lager för att tjäna pengar till nästa resa. En del gick också till att köpa en bättre kamera.

”Jag återvände till samma platser och fotade många av motiven igen, fast bilderna blev bättre. Jag gjorde resan enbart för att fotografera och hade mycket specifika föreställningar i huvudet om vilka bilder jag ville ta.”

Bland motiven fanns Boro­budur-templet på Java, som Damon ville fotografera i soluppgången. För att lyckas med det steg han upp klockan ett på natten och åkte scooter i fyra timmar från staden Yogyakarta.

”Det var mörkt när jag kom fram och tät dimma över templet. Jag gick runt i timmar och tog bilder medan solen gick upp. Den stämningsfulla dimman och munkarna som utförde ritualer gav mig bilder som jag är riktigt nöjd med.”

Damon var som en fluga på väggen när munkarna i det indonesiska templet utförde sina ritualer tidigt på morgonen.

© Damon Beckford

”Det var tur att jag åkte dit den morgonen. Strax efteråt fick jag en svår maginfektion. Jag låg till sängs i tio dagar innan jag kunde fortsätta resan.”

En planerad vandring fick kortas av, men resan fick fart på Damons foto­graferande. Han fokuserade Insta­gram- profilen på resebilder och fick många följare och flera erbjudanden om fotojobb.

”Jag plåtade allt möjligt – bröllop, porträtt, fastigheter. Covid 19 satte tillfälligt stopp för allt, så jag fortsatte jobba på lager tills pandemin var över. Sedan upphörde min anställning och jag bestämde mig för att försöka försörja mig som fotograf på heltid.”

De vita marmorbyggnaderna var insvepta i tät vinterdimma. När den lättade tog Damon den här bilden av Taj Mahal.

© Damon Beckford

Stark äventyrslusta

Den satsningen har hittills varit ett bra beslut. Bröllop och mäk­larbilder står fortfarande på programmet, men bland Damons kunder finns nu även varumärken som Sony, Jack Wolfskin och flera resebyråer.
”Alla fotojobb är inte glamorösa resor till exotiska länder, men bara det faktum att man kan försörja sig på att fotografera är fantastiskt”, säger Damon.

Han väljer ofta resmål baserat på var han kan utöva sina fritidsintressen, bland annat surfing, snowboarding och bergsklättring, som ofta har gjort resorna till nervkittlande upplevelser.

”Det läskigaste jag har upplevt var 2019 när jag kämpade mig upp till toppen av ett 6 000 meter högt berg i Bolivia. Jag var utmattad av höjdsjuka, hade bara ätit ett halvt äpple och knappt sovit på två dagar när vår grupp kom fram till en 45-gradig stigning. Det var som en vägg. Samtidigt var jag livrädd för att störta ned om en lavin gick, men jag klarade klättringen. Uppe på toppen fick jag bra bilder av bergen i soluppgången”, säger Damon.

Damon tog denna bild uppe på berget Huayna Potosi i Bolivia på 6 088 meters höjd just innan det var dags att påbörja nedstigningen.

© Damon Beckford

Nyligen var det inte bara Damon själv utan även hans drönare som råkade i fara på grund av hans ohämmade äventyrs­lusta. På sin 30-årsdag gjorde han och hans flickvän en spontan resa till Island. En av dagarna var de på väg mot höglandet när de hörde att en vulkan fick utbrott åt andra hållet. De vände genast om.

”Vulkanutbrott var ett drömmotiv. Det var giftiga gaser i luften när vi kom dit, så vi fick vänta en dag innan vi kunde komma närmare. Vakterna varnade oss för att gå upp i bergen där det var god sikt, men vi gjorde det ändå.

Vi vandrade en mil och jag var verkligen nervös. Marken skakade under oss och vi kunde se lava flöda ut över landskapet. Jag skickade upp min drönare i luften. Den hade ingen zoom så jag försökte flyga nära, men det var farligt eftersom värmen kunde smälta den”, säger Damon. Han och hans drönare kom undan med livet i behåll, och med ett par minneskort fulla av de vulkanbilder han hade drömt om.

Trots sprutande lava och farliga gaser gick många människor väldigt nära den isländska vulkanen Litli Hrutur.

© Damon Beckford

I det här fotot har Damon redigerat färgerna enligt beskrivningen till höger. Bilden vann Finlands nationella pris vid Sony World Photography Awards 2022.

© Damon Beckford

När vi frågar om framtida drömbilder står landskap i lägre temperatur högst upp på listan.

”Jag vill fotografera Grönland och Arktis – platser som kommer att se annorlunda ut om 100 år – och dokumentera hur klimatförändringarna sätter sina spår. För mig som resefotograf är den utvecklingen en ständig källa till skuldkänslor. Jag försöker begränsa flygresorna och använda bil och tåg så mycket som möjligt, för alla mina resor bidrar ju till att situationen förvärras”, säger Damon innan vi avslutar. Han ska göra de sista förberedelserna inför nästa äventyr. Utan flygresor.