ACDSee Gemstone Photo Editor 12 finns till Windows men inte till Mac.
Nya Gemstone skiljer sig betydligt från ACDSees övriga bildbehandlingsprogram. Det är både bra och dåligt. Användargränssnittet är betydligt annorlunda och mer överskådligt – det är bra. Öppningsskärmen ger möjlighet att skapa nya dokument i olika storlekar – liksom Photoshop och andra program. Längst ned på skärmen kan man se de senast justerade bilderna, vilket gör det enkelt att arbeta vidare med dem genom att bara dubbelklicka på dem.
Om man gör det öppnas bilden i ett användargränssnitt som i hög grad liknar program som Affinity Photo och Elements. Det innebär att man har en verktygslåda till vänster, medan lagerpanelen ligger till höger. Det känns tryggt och bra.
När man vill jobba med råfiler har man direkt åtkomst till den utmärkta råkonverteraren ACDSee RAW, som även finns i de dyrare versionerna av ACDSee Photo Studio, och på samma sätt har man alla justeringsverktygen i en panel till höger, vilket ger bra överblick. Här kan man även välja programmets HDR-funktion, som dock gjorde oss mycket besvikna på grund av suddiga övergångar.
Inte heller AI-funktionen Remove Background gav något bra resultat på porträtt, där särskilt håret blev mindre lyckat. När man använder dessa funktioner är standardinställningen att Gemstone sparar bilden i det nya gsd-formatet. Fördelen är att lagren bevaras intakta om man vill öppna bilderna igen. Men endast Gemstone kan läsa formatet. Man kan även spara som t.ex. jpeg.
Om vi tittar på dåliga sidor hos Gemstone, måste avsaknaden av organiseringsdel nämnas. Just organisering brukar vara en av ACDSees styrkor, så det är synd att man här tvingas använda sin egen mappstruktur på datorn. Även där påminner programmet om Affinity, som också är billigare än Elements och till och med kan hantera 360-gradersbilder. Vi föredrar det lite dyrare Elements med organiseringsmodul.
PRIS
735 kronor
Så tyckte vi efter ...
2 minuter: Härligt att det bara tog ett par minuter att installera.
7 timmar: De automatiska funktionerna för t.ex. friläggning är inte alls lika bra.
3 dagar: Råkonverteraren är programmets största säljargument.
Omdöme
+
Mycket bra råkonverterare.
Många verktyg för bildbehandling.
Priset är rimligt.
–
Ingen organiseringsdel.
Automatiserade funktioner imponerar inte.