Den nya videokameran har både två objektiv och två bildsensorer, så att känslan av tre dimensioner ska bli helt perfekt. Kameran spelar in i Full HD, och objektiven är extra ljusstarka med en bländare på bara F1.2.
Även ljudinspelningen ska få en extra 3D-känsla via JVC:s BIPHONIC-teknik. Det inbyggda minnet är på 64 gigabyte, och minnet kan utökas med ett SDXC-kort. Skärmen på 3,5 tum är av typen pekskärm, och den har en hög upplösning på 920.000 punkter. Videokameran har 5x optisk zoom när man filmar i 3D, medan den har 10x zoom vid vanlig videofilmning.
Videokameran är avsedd för vanliga konsumenter, men den är inte direkt billig. Modellen är just på väg ut i butikerna och kan bland annat beställas för 1600 pund på JVC:s engelska nätbutik. Det motsvarar ungefär 16.500 kronor.