Adobe Photoshop Elements 7

Adobe Photoshop Elements 7

Adobe fortsätter att automatisera klassiska bildbehandlingsfunktioner, så att de kan utföras med några få musklick. För fotoentusiasterna är det dock långt mellan de verkliga godbitarna i Elements 7.

  • 19.12.2008

Lika regelbundet som Kalle Anka på julafton kommer Photoshop Elements i en ny version varje höst. De två första utgåvorna var helt enkelt nedbantade versioner av yrkesanvändarnas dyra och komplicerade Photoshop, men sedan dess har Elements börjat leva sitt eget liv, och kursen är tydligt inställd mot allt större användarvänlighet och fler automatiska funktioner.

Nyheterna i version 7 hittar vi främst på tre områden. För det första har Photomerge-funktionerna utökats en aning. Om man t.ex. tar två eller flera bilder av samma motiv medan en person går förbi, kan man smälta samman bilderna så att resultatet blir en bild utan människor.

Adobe Photoshop Elements 7Scenrengöraren kan avlägsna detaljer om man har två snarlika bilder. Man kan även ställa in hur ljust användargränssnittet ska vara.

Det fungerar bra, men man måste alltså tänka på att ta två nästan identiska bilder. Men om man gör det, går det lätt att ta bort oönskade detaljer. Funktionen heter Scenrengöring och är i praktiken identisk med funktionen för redigering av gruppbilder som fanns redan i version 6, där man kunde kombinera olika bilder och skapa en bättre gruppbild utan personer som blundar.

Ny himmel med ett klick

Adobe har även utökat möjligheterna till automatisk markering genom verktyget Smart pensel, där olika funktioner har kombinerats. Man kan bland annat öka kontrasten i en del av ett foto eller göra himlen blåare bara genom att dra ett streck över den direkt på bilden. Elements skapar då ett justeringslager med en mask, vilket gör att man har möjlighet att finjustera i efterhand. En annan ny och praktisk detalj är en symbol som visas på själva bilden, så att man kan göra efterjusteringar direkt.

Adobe Photoshop Elements 7På mindre än en minut gjorde vi himlen blåare och ökade kontrasten på klipporna med hjälp av verktyget Smart pensel.

Den tredje stora nyheten finns under fliken Guidad, som tidigare hette Styrd. Här finns många tillägg. Elements frågar vilka av de vanligaste bildbehandlingsåtgärderna du vill utföra, och sedan utförs de automatiskt. För nybörjare är detta en utmärkt förbättring, men funktionen är så bekväm att vissa användare kanske aldrig kommer att lära sig bildbehandla med hjälp av programmets manuella funktioner. Vissa av funktionerna under Guidad fungerar som funktionsmakron, men i Elements kan man inte programmera dem själv som man kan i proffsversionen av Photoshop.

Læs resten af testen i DIGITAL FOTO nr. 18/2008

Skapa en profil

När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!
Skapa din profil här

Gratis nyhetsbrev

PDF articles tabblock

Senaste

Endast för inloggade användare.Endast för inloggade användare.Finjustera din autofokus

Plocka fram alla dina objektiv, för nu ska vi ...

Endast för inloggade användare.Endast för inloggade användare.3 Genvägar till dyra prylar

Alla fotoentusiaster har drömt om att jobba ...

Endast för prenumeranterEndast för prenumeranterSå kan du fotografera fuskmakro

Video: Hur kan man ta bra makrobilder utan ett ...

Sony-frestelser till lågpris

Nyheterna Alpha37 och NEX-F3 bjuder bland ...

Endast för inloggade användare.Endast för inloggade användare.De skrev fotohistoria

När vi trycker på utlösarknappen och genast ...

Mest lästa

Sätt objektiv på Iphonen

Nu kan alla som äger objektiv från Canon och ...

Skicka in dina bilder

Det finns priser till alla fotografer bakom ...
Canon EOS 60D

Test av Canon EOS 60D

Vi var först i Europa med att testa EOS 60D. ...
Gratis fotoalbum

Gratis fotoalbum

SPECIAL-erbjudande till läsare och ...

Ännu vackrare höstbilder

DIGITAL FOTO för alla 15/2010: När ...

Röstlådan

Vilket kameratillbehör toppar din inköpslista just nu?

Vilket kameratillbehör toppar din inköpslista just nu?

Att fånga de vida vidderna hör till de ...

När man för bara några år sedan ville ha en ...

Koll på vädret

Kolla vädret innan du ska ut och fotografera. ...

Unik fotoskole-dvd

Bli en bättre fotograf. De två prisbelönta ...

DIGITAL FOTO för alla | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk information | Kontakta oss