Ett allvarligt fel som i värsta fall kan förstöra jpeg-filer har drabbat Lightroom 3.4 och Camera Raw 6.4. Problemet uppstår bara när ens kamera sparar ovanligt mycket information i jpeg-bilderna, och än så länge har Adobe bara kunnat påvisa detta i kombination med HP PhotoSmart R607.
Felet uppstår så sällan att Adobe inte anser att det är nödvändigt att gå tillbaka till tidigare versioner av Lightroom och Camera Raw. Men om man ofta jobbar med stora mängder av jpeg-filer och uppdaterar metadata som t.ex. nyckelord mycket ofta, kan det vara en god idé att skjuta på arbetet tills en programuppdatering som rättar felet kommer. Enligt Adobe kommer detta att inträffa fredagen den 27 maj. Du kan läsa mer
här.
När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!
Skapa din profil här