Cookie- och Sekretesspolicy

Häng med på årets fotoresa

I augusti har du möjlighet att följa med DIGITAL FOTO för alla till björnrike och få en fotoupplevelse för livet. Guide på resan är bland annat den prisbelönte fotografen Staffan Widstrand.

  • 12.04.2012

Våra läsarresor är populära, och vi har tidigare varit i Norge, Kenya och två gånger på Grönland med våra entusiastiska läsare. Nu har det blivit dags för mellersta Finland, nära ryska gränsen. Här hittar man nämligen en av världens bästa platser för att fotografera brunbjörn, varg, järv och många andra spännande djur.

Guide på resan, som sker från den 4 till den 11 augusti, är en av världens bästa naturfotografer. Svenske Staffan Widstrand är nämligen med på hela resan och kommer att instruera dig och komma med konstruktiv kritik till dina bilder. Dessutom följer även DIGITAL FOTO för allas chefredaktör Klaus Nygaard med, så det blir goda möjligheter att lära sig nya kameraknep, bli en bättre fotograf och få helt suveräna upplevelser i den finska naturen.

Dag 1

Fotograferna Staffan Widstrand och Lassi Rautiainen för deltagarna till stugan. deltagerne til hytten. När vi kommer fram åker vi direkt ut till fotogömslena för att tillbringa kvällen tillsammans med björnar, vargar och järvar, som är som mest aktiva på kvällen och natten.

Dag 2–5

Vi sitter i gömslena med vår utrustning om kvällarna och nätterna för att fotografera de fantastiska djuren. När vi kommer tillbaka till stugan får vi en stor finsk lunch, kanske ett kok i bastun och ev. en simtur i den härliga sjön strax intill stugan innan det är dags att sova. På kvällen blir det middag innan vi återigen ger oss ut i skogen för att fotografera från gömslena.

Dag 6

Vi besöker Martinselkosen Eräeskus, en viltstation djupt inne i de finska skogarna. Här får vi förhoppningsvis möjlighet att fotografera en björnmamma med ungar från de professionella fotogömslena i området.

Dag 7

Vi äter frukost på viltstationen och återvänder till vår stuga, dit vi ankommer vid lunchtid. Dagen går åt till efterkritik, tips om bildbehandling och annat fotomys. På kvällen åker vi för sista gången ut till gömslena för att få fler vinnarbilder på minneskortet..

Dag 8

Hemresa. Alla körs till Kajaani flygplats, varifrån vi flyger hem med huvudet och minneskorten fyllda med oförglömliga minnen.

Det finns bara 12 platser på denna enastående läsarresa, så det vill till att vara snabb. Du kan anmäla dig eller få mer information genom att skriva till info@better-moments.com, som arrangerar resan.

Få tillgång till alla artiklar

Få tillgång till alla artiklar

Som prenumerant får du tillgång till flera hundra kurser och tester på vår webbplats.
Läs mer här

Gratis nyhetsbrev

PDF articles tabblock

Senaste

Avlägsna oönskade element från dina bilder

Med programmet Akvis Retoucher 6.0 kan du ...

Kul fotohälsningar med Bamboo Loop

Bamboo Loop är en ny användbar app till ...

Flickr ökar bildmängden

Webbtjänsten Flickr, där man kan spara och ...

Endast för inloggade användare.Endast för inloggade användare.Test av Nikon 1 J3

Nikon 1 J3 är den senaste modellen i Nikons ...

Endast för prenumeranterEndast för prenumeranterSå gör du för att köpa helt rätt prylar

När du ska köpa objektiv, dator, blixt eller ...

Mest lästa

Sätt objektiv på Iphonen

Nu kan alla som äger objektiv från Canon och ...
Canon EOS 60D

Test av Canon EOS 60D

Vi var först i Europa med att testa EOS 60D. ...
Gratis fotoalbum

Gratis fotoalbum

Specialerbjudande till läsare och ...

Ännu vackrare höstbilder

DIGITAL FOTO för alla 15/2010: När ...

Bilder, kurser, video och program

En närmare titt på Canon EOS 60D, Hilmer & ...

Läs om Photoshop CS6 och CS5. Vi har samlat ...

Tillgång till alla artiklar

Som prenumerant får du tillgång till flera ...

Oavsett om du är nybörjare eller har ...

Lär dig allt om Photoshop och Elements med ...

Vi har samlat våra nyheter om och tester av ...

DIGITAL FOTO för alla | Copyright © 2010| Bonnier Publications International A/S | Juridisk information | Kontakta oss