Extra ljusstark skärm

Sony har utvecklat en skärm som med hjälp av en extra vit pixel ger en ljusare bild eller lägre strömförbrukning

  • 15.08.2011

Skärmarna på såväl kameror som mobiltelefoner är en av de största syndarna när det gäller strömförbrukning. Detta problem har Sony nu tagit hand om med sin nya teknik som de kallar för WhiteMagic.

Det speciella med skärmen är att det förutom de vanliga pixlarna i grundfärgerna rött, grönt och blått även har byggts in en vit pixel. Detta bidrar till att öka ljusstyrkan markant. Tekniken kan på så vis användas antingen för att åstadkomma en dubbelt så kraftig ljusstyrka så att man enklare kan se skärmen i starkt solljus eller för att halvera strömförbrukningen jämfört med vanliga skärmar.

Lcd-skärmen är på 3,0 tum och har en upplösning på totalt 1 228 800 punkter. I vanliga fall får man en lägre bildkvalitet om man lägger till en vit pixel, men Sony har utvecklat en speciell teknik som gör att bilderna visas i samma kvalitet som på en normal skärm. Nyheten sägs vara produktionsfärdig till oktober.

Skapa en profil

När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!
Skapa din profil här

Läs mera om

Gratis nyhetsbrev

PDF articles tabblock

Senaste

Endast för prenumeranterEndast för prenumeranterSå kan du fotografera fuskmakro

Video: Hur kan man ta bra makrobilder utan ett ...

Sony-frestelser till lågpris

Nyheterna Alpha37 och NEX-F3 bjuder bland ...

Sony-frestelser till lågpris

Nyheterna Alpha37 och NEX-F3 bjuder bland ...

Endast för prenumeranterEndast för prenumeranterLytro Light Field

Det är något av en revolution vi har mellan ...

Endast för inloggade användare.Endast för inloggade användare.De skrev fotohistoria

När vi trycker på utlösarknappen och genast ...

Mest lästa

Sätt objektiv på Iphonen

Nu kan alla som äger objektiv från Canon och ...

Skicka in dina bilder

Det finns priser till alla fotografer bakom ...
Canon EOS 60D

Test av Canon EOS 60D

Vi var först i Europa med att testa EOS 60D. ...
Gratis fotoalbum

Gratis fotoalbum

SPECIAL-erbjudande till läsare och ...

Ännu vackrare höstbilder

DIGITAL FOTO för alla 15/2010: När ...

Att fånga de vida vidderna hör till de ...

När man för bara några år sedan ville ha en ...

Koll på vädret

Kolla vädret innan du ska ut och fotografera. ...

Unik fotoskole-dvd

Bli en bättre fotograf. De två prisbelönta ...

DIGITAL FOTO för alla | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk information | Kontakta oss