Sony Alpha 35

Den mest spännande utvecklingen inom kameratekniken det senaste året har varit Sonys spegelreflexer med genomskinlig spegel och supersnabb autofokus. Potentialen i systemet är enorm, och nu har Sony släppt nästa spännande modell.

  • 15.09.2011

Alpha35 ser precis ut som en spegelrefl exkamera men är det inte helt. Istället för den klassiska spegelreflexsökaren har kameran en halvgenomskinlig spegel, där en del av ljuset vinklas upp i kamerans autofokusenhet som sitter där prismat sitter i en spegelrefl exkamera. Resten av ljuset fortsätter genom spegeln och bak till bildsensorn, där det alstrar bilden och skickar bilddata till kamerans elektroniska sökare. Denna konstruktion kallar Sony för Translucent Mirror, vilket de förkortar SLT. Tekniken har två nackdelar och en uppsjö fördelar. Nackdelarna är för det första att en elektronisk sökare inte tecknar en riktigt lika skarp och finkornig bild som en spegelreflexsökare samt att den halvgenomskinliga spegeln med tiden oundvikligen blir smutsig, vilket försämrar bildkvaliteten. Sony informerar dock om att spegeln är antistatiskt behandlad och tillverkad i ett material där smuts och damm inte fastnar, utan kan blåsas bort.

Betyg: 86%

Läs mer
Läs HELA artikeln i Digital Foto För Alla nr 14 som finns i butik nu.

KLICKA HÄR FÖR ATT BESTÄLLA DIGITAL FOTO FÖR ALLA
        BESTÄLL DIGITAL FOTO FÖR ALLA



Skapa en profil

När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!
Skapa din profil här

Gratis nyhetsbrev

PDF articles tabblock

Senaste

Endast för prenumeranterEndast för prenumeranterSå kan du fotografera fuskmakro

Video: Hur kan man ta bra makrobilder utan ett ...

Sony-frestelser till lågpris

Nyheterna Alpha37 och NEX-F3 bjuder bland ...

Sony-frestelser till lågpris

Nyheterna Alpha37 och NEX-F3 bjuder bland ...

Endast för prenumeranterEndast för prenumeranterLytro Light Field

Det är något av en revolution vi har mellan ...

Endast för inloggade användare.Endast för inloggade användare.De skrev fotohistoria

När vi trycker på utlösarknappen och genast ...

Mest lästa

Sätt objektiv på Iphonen

Nu kan alla som äger objektiv från Canon och ...

Skicka in dina bilder

Det finns priser till alla fotografer bakom ...
Canon EOS 60D

Test av Canon EOS 60D

Vi var först i Europa med att testa EOS 60D. ...
Gratis fotoalbum

Gratis fotoalbum

SPECIAL-erbjudande till läsare och ...

Ännu vackrare höstbilder

DIGITAL FOTO för alla 15/2010: När ...

Att fånga de vida vidderna hör till de ...

När man för bara några år sedan ville ha en ...

Koll på vädret

Kolla vädret innan du ska ut och fotografera. ...

Unik fotoskole-dvd

Bli en bättre fotograf. De två prisbelönta ...

DIGITAL FOTO för alla | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk information | Kontakta oss