Samsung NP-RF712

Samsungs stora skärm är inget mindre än enastående bra att jobba vid. Färgåtergivningen är bra och neutral, och det är fina detaljer i ljusa och mörka områden. Samtidigt är ljusstyrkan testets bästa.

  • 23.12.2011

Det spelar verkligen roll när man sitter och jobbar i en ljus lokal. När man är klar med bildbehandlingen kan man titta på 3D-film, då det ingår ett par enkla 3D-glasögon. NP-RF712 har en imponerande ljusstyrka, som är den hittills bästa på en bärbar dator som kan visa 3D. Sett i det ljuset är det ganska imponerande att Samsungs batteri med sex celler är ett av dem som håller längst. Det är värt att notera att även hårddiskkapaciteten är bland testets bästa. Den är t.o.m. bättre, då den har två hårddiskar på vardera 500 gigabyte. Det ger extra säkerhet för det fall att den ena skulle krascha; då har man kvar den andra och kan spara viktiga data där. Det finns ingen Firewire-ingång men annars i stort sett allt, inklusive två usb 3.0-ingångar. Tangentbord och mus fungerar fint. De är designade på bästa sätt, upplysta bakifrån och är allt sammantaget ett nöje att jobba med. Samsung NP-RF712 levereras med en trevlig finish, som växlar diskret i bordeauxfärgade toner. Och som en extra detalj är strömförsörjningen testets minsta och lättaste. Totalt sett är datorn ett nöje att jobba med.

Betyg: 90%

Läs mer
Läs HELA artikeln i Digital Foto För Alla nr 18 som finns i butik nu.

BESTÄLL DIGITAL FOTO FÖR ALLA

Skapa en profil

När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!
Skapa din profil här

Slutsats:

NP-RF712 är välutrustad, snabb och ett nöje att använda med sitt välfungerande tangentbord. Men det är den ljusa skärmen med exakta färger som gör testvinnaren.

Läs mera om

Gratis nyhetsbrev

PDF articles tabblock

Senaste

Endast för prenumeranterEndast för prenumeranterSå kan du fotografera fuskmakro

Video: Hur kan man ta bra makrobilder utan ett ...

Sony-frestelser till lågpris

Nyheterna Alpha37 och NEX-F3 bjuder bland ...

Sony-frestelser till lågpris

Nyheterna Alpha37 och NEX-F3 bjuder bland ...

Endast för prenumeranterEndast för prenumeranterLytro Light Field

Det är något av en revolution vi har mellan ...

Endast för inloggade användare.Endast för inloggade användare.De skrev fotohistoria

När vi trycker på utlösarknappen och genast ...

Mest lästa

Sätt objektiv på Iphonen

Nu kan alla som äger objektiv från Canon och ...

Skicka in dina bilder

Det finns priser till alla fotografer bakom ...
Canon EOS 60D

Test av Canon EOS 60D

Vi var först i Europa med att testa EOS 60D. ...
Gratis fotoalbum

Gratis fotoalbum

SPECIAL-erbjudande till läsare och ...

Ännu vackrare höstbilder

DIGITAL FOTO för alla 15/2010: När ...

Att fånga de vida vidderna hör till de ...

När man för bara några år sedan ville ha en ...

Koll på vädret

Kolla vädret innan du ska ut och fotografera. ...

Unik fotoskole-dvd

Bli en bättre fotograf. De två prisbelönta ...

DIGITAL FOTO för alla | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk information | Kontakta oss